Güneş gözlüklerine dikkat! En iyi güneş gözlüğü nasıl olmalı?

Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Sibel Malazgirt, güneş gözlüğü seçiminin önemine dikkat çekiyor. Gözlüklerin UV-A ve UV-B ışınlarını yüzde 100 bloke etmesi gerektiğini belirten Dr. Malazgirt, UV korumasız güneş gözlüklerinin kullanılmaması gerektiğini söylüyor. Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Dr. Malazgirt, güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıklıyor.

Güneş Gözlüğü Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

UV ışınları, gözler için ciddi sağlık riskleri oluşturabilir. Dr. Malazgirt, güneş gözlüğü seçerken UV-A ve UV-B ışınlarını tamamen bloke eden camların kullanılmasının önemini vurguluyor. Kaliteli güneş gözlüklerinin güvenilir bir sertifika ve etiketle sunulması gerektiğini belirtiyor.

UV 400nm veya yüzde 100 UV ibareli gözlüklerin tercih edilmesinin önemine dikkat çeken Dr. Malazgirt, bu özellik olmadığında renk, filtre ya da diğer materyallerin bir önemi kalmadığını belirtiyor.

UV Işınlarının Göz Sağlığına Zararları

UV ışınları, gözde konjonktivit, gözde et yürümesi, katarakt, retina ve sarı nokta hastalıklarına neden olabilir. Materyal olarak organik camın UV’yi 355 nm’ye kadar, polikarbonat camın ise 380nm’ye kadar engelleyebildiğini belirtiyor. Güneş gözlüğü camının ışık emilim oranı şehirde yüzde 40-50, dağlık bölgelerde yüzde 50-70, deniz kenarında ve karda yüzde 80-85 düzeyinde olmalıdır.

Gözlük Camının Rengi ve Diğer Özellikleri

Güneş gözlüğü camının rengi de kullanım alanına göre seçilmelidir. Siyah, koyu gri ve kahverengi camlar yoğun güneş altında kullanıma uygundur. Yeşil camlar gözleri rahatlatırken, nesnelerin renklerini hafifçe farklı algılayabilirsiniz. Sarı ve açık kahverengi camlar orta-düşük ışık koşullarında kullanılabilir.

Polarize Güneş Gözlüğünün Avantajları

Polarize camlı güneş gözlükleri, yansımalardan kaynaklanan ışığı azaltarak denizcilerin ve sürücülerin işlerini kolaylaştırır. Balıkçılar için de polarize camlı gözlükler su içini daha net görmelerine olanak sağlar. Polarize gözlüklerin de UV koruma ve CE belgelerine sahip olması önemlidir.

Gözlük Camının Kalitesi

Gözlük camının kalitesi, kullanıcılar tarafından da kontrol edilebilir. Gözlüğü yüzünüzden uzak tutarak karo zemin gibi desenli bir yüzeye bakın ve gözlüğü hareket ettirin. Eğer desenler dalgalanıyorsa, cam kalitesi düşük olabilir. Gözlük çerçevesinin yüzünüze uygun olması ve ışığın girişini engellemesi önemlidir. Kaliteli bir güneş gözlüğü, göz sağlığınızı korumak için temel gerekliliktir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir