New York borsası 12 Nisan son durum

Açılışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,36 azalarak 38.319,14 puana indi. S&P 500 endeksi yüzde 0,53 azalışla 5.171,51 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,91 kayıpla 16.293,03 puana geriledi.

Enflasyon ve jeopolitik gerilimlere ilişkin endişeler artarken ABD’nin bazı büyük bankalarının açıkladığı ilk çeyrek bilançoları sonrası pay piyasalarında negatif bir seyir izleniyor.

Bugün açıklanan bilançolara göre, JPMorgan Chase’in net karı yılın ilk çeyreğinde yüzde 9 artarken, Citigroup ile Wells Fargo’nun net karı sırasıyla yüzde 27 ve yüzde 7 düştü.

JPMorgan Chase’in hisseleri, finansal sonuçları iyi olmasına rağmen net faiz gelirinin beklentileri karşılayamamasının ardından yüzde 4’ün üzerinde değer kaybetti. Citigroup’un hisseleri yüzde 0,9 ve Wells Fargo’nun hisseleri de yüzde 0,6 düştü.

ABD bu hafta açıklanan enflasyon verileri sonrası ABD Merkez Bankasının (Fed) para politikasının geleceğine ilişkin daha fazla ipucu için banka yetkililerinin açıklamaları da takip edilirken, Boston Fed Başkanı Susan Collins yüksek enflasyon ve iş gücü piyasasının dayanıklılığı göz önüne alındığında yakın vadede faiz oranlarını düşürme konusunda acil bir ihtiyaç görmediğini yineledi.

Öte yandan, Orta Doğu’da gerilim tırmanırken, İsrail’in İran’dan yapılacak doğrudan bir saldırıya hazırlandığına ilişkin haber akışının ardından petrol fiyatlarında yükseliş kaydedildi. Brent petrolün varil fiyatı yüzde 2’nin üzerinde artarak 91,8 dolara çıkarken, Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili de 87,3 dolardan alıcı buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir